Zapraszamy na spotkania 26 listopada, 3 i 10 grudnia.
Warsztaty dofinansowane przez KPRM.

ŠEIMOS UGDYMO CENTRAS
Zapraszamy na spotkania 26 listopada, 3 i 10 grudnia.
Warsztaty dofinansowane przez KPRM.
Warsztaty: „Eco-hobby”, „Leki z ziołowej apteki”, „Ratunek w diecie” zostały poprowadzone dla seniorów w kolejne trzy niedziele: 9, 16 i 22 października.
Zawdzięczając dofinansowaniu z KPRM odbyły się zajęcia dla seniorów w kluczu „Ku zdrowotności”. Osoby w starszym i podeszłym wieku poznały tajemnice zdrowego odżywiania, korzystania z darów jesieni, robienia leków. Dane zajęcia były przygotowane przez panią technolog Teresę Janowicz, która, jak z rękawa wyciągała ciągle nowe pomysły na przedstawienie materiału w sposób kreatywny. Seniorzy cieszyli się ze zdobytej wiedzy, umiejętności i wspólnie spędzonego twórczo czasu.
Rejestracja https://forms.gle/ozJ74WwogJtsWj7J7
W dniach od 24 do 31 sierpnia 2022 r. w Centrum Kształcenia Rodziny w Nowej Wilejce odbyła się druga część warsztatów „Odkrywcy świata”. Warsztaty odbyły się dzięki projektowi finansowanemu przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021. Podczas warsztatów dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat poznawały świat głębin morskich, dowiedziały się jak tworzy się wysokie mury i jak na nie mogą działać poszczególne dźwięki. Wymieniały i opisywały potrzeby codziennego życia związane z ogniem i wodą, a także zagrożenia związane z tymi żywiołami. Następnie dociekały tego dlaczego oko widzi, jak można upiec chleb i co jest do niego potrzebne oraz wiele innych dziecięcych ciekawostek. Każde spotkanie było ubogacone pracą plastyczną, grami i zabawami ruchowymi a także śpiewem tematycznych piosenek. Każde ze spotkań warsztatowych było okazją do wspólnej zabawy, odkrywania zasad obecnych w świecie i oczywiście odkrywania dziecięcych talentów.



Rejestracja https://forms.gle/oo7ushg4mLqbu9Q87
W letnich koloniach organizowanych w Centrum Kształcenia Rodziny w dniach 18-23 lipca br. wzięło udział 32 uczestników i 3 animatorów klas starszych pod troskliwą opieką 3 nauczycieli. Młodzież miała okazję poznać Wileńskich Świętych Polaków i chodzić ich śladami. Zwiedzając Wileńską Starówkę byliśmy w kościele Św. Ducha, gdzie niegdyś ochrzczony został, a po powstaniu styczniowym – więziony, św. Rafał Kalinowski. Po drodze przystanęliśmy przy ul. Trockiej 12, gdzie do swych życiowych misji dorastały anielskie siostry Wanda Boniszewska i Helena Majewska. Odwiedziliśmy również kościół św. Kazimierza, gdzie przez ponad 20 lat posługiwał św. Andrzej Bobola. Nie minęliśmy, ma się rozumieć, katedry, gdzie znajdują się relikwie św. Kazimierza. Za przykładem Filomatów i Filaretów, którzy swą młodość zawierzyli Tej, co w Ostrej świeci jasno Bramie, zaszliśmy do kaplicy matki Miłosierdzia. Wręcz namacalnie przekonywaliśmy się o słuszności słów C.K. Norwida, że „przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”. (ze względu na problemy techniczne nie udało się przedstawić zdjęć z danego dnia wycieczki.) Utrwalenie poznanej historii było możliwe dzięki ścieżce edukacyjnej, pod tytułem: ”Wileńszczyzna miejscem wzrastania do chwały Chrystusa Pana”, zainstalowanej na dziedzińcu Centrum Kształcenia Rodziny w Nowej Wilejce.
Wyjazd do Trok pogłębił znajomość historii początków państwowości Litwy; jej unii z Polską. Jego uczestnicy po drodze byli miłe zaskoczeni wizytą w gospodarstwie z alpakami.
Zajęcia z nauczycielami, opowiadania, prace plastyczne, praca w grupie, sport oraz rekreacje na wesoło sprzyjało spotkaniom z godnymi, pełnymi autorytetu Polakami z Wileńszczyzny.
Poznawanie kosmosu: gwiazdozbiorów i planet miało miejsce w etno-kosmologicznym muzeum w Moletach. Niespodzianką było zwiedzanie gospodarstwa z ponad 1000 różnych gatunków zwierząt i ptaków.
Wspólna zabawa, tańce, śpiew, modlitwa, prace techniczne, sport i bycie ze sobą ubogaciło osobowość każdego uczestnika.
Lato czas wakacji i odpoczynku. Zawdzięczając Samorządowi miasta Wilna, w tym roku była możliwość zorganizowania wakacji „Krok za krokiem” dla dzieci i młodzieży ze szkół Stolicy. W dniach 11-16 lipca w Centrum Kształcenia Rodziny uczestniczyło ponad 35 dzieci, które miały zajęcia sportowe, techniczno – plastyczne, muzyczne, taneczne, a także wycieczki do Trok, Mejszagoły, Dukszt, Kiernowa, Szyłan i codzienną Mszę Św. Dużo czasu było spędzonego na łonie przyrody, uwielbiając Boga za Jego dary.